Udostępnij

W ciągu ostatniego roku słyszeliśmy coraz więcej o nowych technologiach wyświetlaczy LCD i możemy zobaczyć, że Apple zastosuje je w swoich urządzeniach już w przyszłym roku. Następnie zapoznaj się z wyjaśnieniem, czym jest technologia wyświetlania mini LED i dlaczego Apple wkrótce wprowadzi ją na rynek z iPadem i MacBookiem Pro.

Podświetlany diodami LED Wyświetlacze LCD zastąpiły świetlówki CCFL (fluorescencyjne z zimną katodą) w ciągu ostatniej dekady, ponieważ oferują wiele zalet w wielu aspektach, w tym niezawodność, żywotność, szerszą gamę kolorów, mniejszy rozmiar fizyczny, wydajność energetyczną, możliwości ściemniania i wiele innych.

Podczas gdy wyświetlacze OLED (organiczne diody elektroluminescencyjne) stały się aktualnym wyborem dla wielu flagowych smartfonów i smartwatchów, takich jak iPhone 11 Pro i Apple Watch, mini LED i microLED są ustawione w celu wprowadzenia dalszych ulepszeń wyświetlaczy.

Zobacz - >  Jak usunąć naklejki Memoji z klawiatury iPhone'a

Co to jest technologia mini LED?

Tradycyjne wyświetlacze z podświetleniem LED będą miały od kilkudziesięciu do kilkuset diod LED. Jak sama nazwa wskazuje, mini wyświetlacze LED wykorzystują zminiaturyzowane podświetlenie i mogą zawierać ponad tysiąc stref lokalnego przyciemniania (FALD).

Zalety mini LED:

  • Wyższy współczynnik kontrastu
  • Wyższa jasność
  • Głębsza czerń
  • Energooszczędny
  • Mniej podatny na wypalanie niż OLED
  • Wykorzystuje nieorganiczny azotek galu (GaN), nie ulega degradacji w miarę upływu czasu jak OLED

Czym są microLED? Są o rząd wielkości mniejsze od wariantu mini i są tak mały jak 1/100 wielkość tradycyjnego podświetlenia LED na wyświetlaczu LCD. Idą dalej z korzyściami, jakie mini LED ma w porównaniu ze standardowymi wyświetlaczami LCD zasilanymi diodami LED i mogą zapewnić ponad 30-krotnie większą jasność w porównaniu do OLED.

Zobacz - >  Jak pobierać programy HBO do użytku offline na iPhone'a i iPada

Najtrudniejszą częścią produkcji wyświetlaczy microLED w wysokiej jakości jest poświęcenie diody LED dla każdego piksela wyświetlacza. Inżynieria półprzewodników wyjaśnia:

MicroLED to miejsce, w którym zmniejszasz je do skali dziesiątek mikronów. Umieszczasz po jednym w każdym pikselu. Jest o wiele mniejszy i trudniejszy do zrobienia. Trudniej jest fizycznie umieścić je tam, gdzie chcesz. Trudniej jest też wytwarzać same diody LED, aby działały dobrze.

Ma to zatem sens, że dwoma głównymi problemami związanymi z tymi nowymi technologiami wyświetlania są koszty i produkcja na dużą skalę, i że Apple chce najpierw zrobić mini LED ze swoimi większymi urządzeniami przenośnymi i wdrożyć microLED z Apple Watch.

IPad Pro Apple i 16-calowy MacBook Pro zobaczą przejście na mini LED już w czwartym kwartale 2020 r. Tymczasem uważa się, że wyświetlacze microLED pojawią się również w Apple Watch w przyszłym roku.


Sprawdź dobrymac.pl na YouTube, aby uzyskać więcej wiadomości Apple: