Udostępnij

Jeśli właśnie odebrałeś 16-calowy MacBook Pro lub już niedługo i zamierzasz sprzedać / oddać istniejący notebook Mac, postępuj zgodnie z instrukcjami, jak wyczyścić MacBooka i zainstalować ponownie świeżą kopię macOS.

Przed wskoczeniem i wyczyszczeniem komputera MacBook upewnij się, że masz bieżącą kopię zapasową. Musisz także wylogować się z dowolnego połączonego konta.

Aby uniknąć problemów, cofnij autoryzację komputera Mac w aplikacji Muzyka (lub iTunes). Przejdź do dowolnego z nich i kliknij na pasku menu KontoZezwoleniaWycofaj autoryzację tego komputera.

Dobrze jest też wylogować się z iCloud, iMessage i FaceTime. Wylogowanie się z innych kont w ramach konta nie jest bolesne Preferencje systemowe → Konta internetowe też.

Ponadto, jeśli chcesz mieć rozruchową wersję Cataliny na dysku USB, zapoznaj się z naszym samouczkiem wideo. Wymazywanie i ponowne instalowanie systemu macOS na komputerze Mac nie jest wymagane, ale może być przydatne.

A jeśli planujesz samodzielnie sprzedać swojego MacBooka, prawdopodobnie warto wymienić klawiaturę motylkową za darmo, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś.

Zobacz - >  Crashdrive 3D Widget Mac 1.0

Jak wyczyścić MacBooka przed sprzedażą lub oddaniem

Uruchom system do odzyskiwania systemu macOS

Odzyskiwanie systemu macOS zainstaluje inną wersję systemu macOS w zależności od kombinacji klawiszy używanej podczas uruchamiania komputera Mac (nie są potrzebne dyski instalacyjne ani system macOS załadowany na zewnętrzny dysk). Przytrzymaj jedną z następujących kombinacji klawiszy zaraz po włączeniu komputera Mac i puść, gdy zobaczysz kulę ziemską lub logo Apple.

 • ⌘R (Command R) = Zainstaluj ponownie najnowszą wersję systemu macOS zainstalowaną na komputerze Mac, bez aktualizacji do nowszej wersji.
 • ⌥⌘R (Command Command R) = Uaktualnij do najnowszego systemu macOS, który jest zgodny z komputerem Mac

Jak zauważa Apple jego strona wsparcia, „Jeśli sprzedajesz lub oddajesz komputer Mac z systemem OS X El Capitan lub wcześniejszym, użyj Option-Command-R, aby upewnić się, że instalacja nie jest powiązana z twoim Apple ID”, instaluje również najnowszą dostępną oprogramowanie.

W tym przewodniku użyłem ⌥⌘R, który użyje MacOS Recovery przez Internet i ponownie zainstaluje najnowszą wersję macOS (ta opcja wymaga połączenia Wi-Fi).

Czas ładowania do odzyskiwania systemu macOS będzie się różnić w zależności od połączenia internetowego. Po zakończeniu procesu zobaczysz okno Narzędzia macOS.

Jak wyczyścić MacBooka lub MacBooka Pro przed sprzedażą lub oddaniem solucji 3

Wymaż dysk startowy (dysk twardy / dysk SSD)

 1. Kliknij Narzędzie dyskowe w oknie narzędzi kliknij Dalej.
 2. Wybierz dysk startowy na pasku bocznym Narzędzia dyskowego (kliknij górny element, np Dysk SSD firmy Apple, jak na obrazku poniżej, nie nazwa woluminu, Macintosh HD)
 3. Kliknij Wymazać w górnej części okna narzędzia (jeśli nie widzisz lub nie możesz wybrać wymazania, kliknij nazwę woluminu pod nazwą dysku (Prochowiec HD), następnie spróbuj ponownie)
 4. Wpisz nazwę dysku (Macintosh HD jest domyślny na nowym Macu), użyj Mac OS Extended (Journaled) do formatowania i Mapa partycji GUID dla schematu
 5. Kliknij Wymaż (po zakończeniu kliknij na pasku menu Narzędzie dyskowe Zamknij narzędzie dyskowe aby wrócić do okna MacOS Utilities)
Zobacz - >  Network Mac 1.0 - Pobierz

Ponownie zainstaluj macOS

 1. Po powrocie do głównego okna MacOS Utilities kliknij Ponownie zainstaluj macOS
 2. Postępuj zgodnie z instrukcjami i wybierz dysk, który chcesz zainstalować macOS (jeśli masz wiele dysków)
 3. Podłącz kabel zasilający, jeśli korzystasz z MacBooka
 4. Kliknij zainstalować
 5. Jeśli masz dysk SSD, możesz zobaczyć oszacowanie instalacji na 10-20 minut, jeśli masz dysk twardy prawdopodobnie dłuższy
 6. Po zakończeniu instalacji zobaczysz ekran powitalny z selektorem regionu. Jeśli utrzymywanie komputera Mac kontynuuje proces instalacji. Jeśli sprzedajesz lub oddajesz komputer Mac komuś innemu, użyj skrótu klawiaturowego ⌘Q, aby wyjść z asystenta konfiguracji i wyłączyć komputer Mac.

Czytaj więcej dobrymac.pl tutoriale:

AirPods Pro:

iPhone i iPad:

Prochowiec:

FTC: Używamy automatycznie zarabiających linków do zarabiania. Więcej.


Sprawdź dobrymac.pl na YouTube, aby uzyskać więcej wiadomości Apple: