Udostępnij

dobrymac.pl jest dostarczany przez CleanMyMac X. Znajdź ukryte śmieci, duże stare foldery, nieużywane aplikacje i duże obciążenia pamięci. Możesz także użyć CleanMyMac X aby usunąć złośliwe oprogramowanie, niechciane wyskakujące okienka i rozszerzenia wirusów.

Premiera Dark Mode na Maca w macOS Mojave to prosty sposób na zmianę wyglądu systemu z domyślnego jasnego motywu. Nowa wersja macOS Catalina to aktualizacja oprogramowania, która poprawia działanie trybu ciemnego z nowymi funkcjami.

Nowa wersja systemu operacyjnego umożliwia zaplanowanie aktywacji trybu ciemnego. Domyślnie jest to oparte na zachodzie i wschodzie słońca. Istnieją również sposoby szybkiego przełączania między jasnymi i ciemnymi motywami i ustawiania określonych aplikacji na własne. Czytaj dalej, aby opanować tryb ciemny dla komputerów Mac.

Pierwsze kroki

Starsze wersje systemu macOS przyciemniały Dock i pasek menu, ale okno Chrome i Internet miały tylko tryby światła. Mac zyskał prawdziwie systemową funkcję Dark Mode, poczynając od macOS Mojave.

Tryb ciemny zmienia wygląd wbudowanych aplikacji, w tym Findera, Safari, zdjęć i muzyki. Aplikacje pobierane i instalowane na komputerze Mac mogą również obsługiwać tryb ciemny. Ta funkcja jest dostępna w systemie macOS w wersji 10.14 i nowszych, w tym macOS Mojave i macOS Catalina.

Które komputery Mac są obsługiwane?

Tryb ciemny to wbudowana funkcja, jeśli na komputerze można uruchomić system macOS Mojave lub nowszy, w tym macOS Catalina. Te komputery Mac są utrzymany:

 • Modele MacBook wprowadzone na początku 2015 roku lub później
 • Modele MacBook Air wprowadzone w połowie 2012 roku lub później
 • Modele MacBook Pro wprowadzone w połowie 2012 roku lub później
 • Modele Mac mini wprowadzone pod koniec 2012 roku lub później
 • Modele iMac wprowadzone pod koniec 2012 roku lub później
 • iMac Pro
 • Modele Mac Pro wprowadzone w 2013 roku lub później
Zobacz - >  VanDyke ClientPack Mac 8.7.2 Build 2214

Jak zmienić motywy

macOS Catalina pozwala wybrać preferencje dotyczące motywu podczas pierwszej konfiguracji lub aktualizacji komputera Mac. Zmień zdanie? Możesz wypróbować wygląd różnicy w dowolnym momencie lub możesz ustawić Maca tak, aby przełączał motywy na dzień i na noc.

Kliknij ikonę Apple () w lewym górnym rogu ekranu, wybierz Preferencje systemowe z listy, a następnie wybierz Ogólne z okna Preferencji systemowych.

macOS Catalina zawiera trzy opcje wyglądu:

Wygląd jasnego i ciemnego trybu zmienia się tylko wtedy, gdy ręcznie wybierzesz inny wygląd. Wolisz korzystać z obu opcji? Auto ustawia komputer Mac tak, aby automatycznie przełączał się między trybem jasnym i ciemnym w zależności od pory dnia.

Dostosowywanie aplikacji

Tryb ciemny w macOS Catalina ma wygląd całego systemu, ale jest kilka wyjątki. Niektóre aplikacje i funkcje mają własne preferencje dotyczące wyglądu, które zastępują tryb ciemny.

Zobacz - >  Project Plan 365 Mac 20.28.1042

Na przykład Poczta automatycznie próbuje użyć ciemnego tła dla wiadomości podczas korzystania z trybu ciemnego. Jeśli chcesz uruchomić tryb ciemny, ale wolisz czytać wiadomości e-mail na jasnym tle, możesz ustawić tę preferencję w Poczcie → Preferencje → Przeglądanie → wyłącz opcję „Używaj ciemnego tła dla wiadomości”. Będzie to miało wpływ tylko na wiadomości, a nie na chromowane okno treść wiadomości.

Wiadomości trybu ciemnego w poczcie:

Jasne wiadomości z Ciemnym trybem w poczcie:

Inne opcje dostosowywania obejmują:

 • Korzystanie z mapy lekkiego wyglądu w Mapach
 • Przesłanianie ciemnego tła w notatkach
 • Pisanie na białym tle w trybie ciemnym w edycji tekstu

Te opcje są dostępne w sekcji Widok paska menu aplikacji u góry ekranu lub jako opcja w Preferencjach w aplikacji.

Zaawansowane funkcje

Chcesz zrobić więcej dzięki Dark Mode? Jest na to aplikacja. Nocna sowa to darmowe narzędzie dla systemu macOS Mojave i macOS Catalina, które zapewnia jeszcze większą kontrolę nad trybem ciemnym.

Na przykład możesz użyć NightOwl, aby włączyć:

 • przełączanie wyglądu na podstawie wybranych pór dnia
 • zastępując tryb ciemny, aby używać jasnych wyglądów w określonych aplikacjach
 • przełączanie między trybem jasnym i ciemnym za pomocą skrótu klawiaturowego

Nowy tryb Auto w macOS Catalina działa podobnie do przełączania trybu Sunset / Sunrise w NightOwl, ale brakowało automatycznego przełączania wyglądu w macOS Mojave. Być może w przyszłych aktualizacjach systemu macOS pojawią się inne funkcje, ale na razie jest to świetne narzędzie paska menu na komputerze Mac.

Zobacz - >  Opus One Mac 1.8.4 - Pobierz

Idąc dalej

Mówiąc o aplikacjach, jeszcze jedna rzecz, którą musisz wiedzieć o trybie ciemnym, zanim opanujesz tę funkcję w macOS Catalina.

Instalowane i pobierane aplikacje innych firm często obejmują zawsze możliwość korzystania z trybu jasnego, ciemnego lub domyślnie w celu dopasowania do wyglądu systemu. Jeśli ta funkcja jest obsługiwana, jej kontrola jest często zawarta w sekcji Preferencje aplikacji pod nazwą aplikacji w lewym górnym rogu ekranu. Możesz także poszukać opcji Widok na pasku menu.

Chcesz dowiedzieć się więcej o macOS Catalina i Dark Mode lub mieć własną wskazówkę? Zostaw notatkę w komentarzach poniżej!

dobrymac.pl jest dostarczany przez CleanMyMac X. Znajdź ukryte śmieci, duże stare foldery, nieużywane aplikacje i duże obciążenia pamięci. Możesz takżese CleanMyMac X, aby usunąć złośliwe oprogramowanie, niechciane wyskakujące okienka i rozszerzenia wirusów. Spróbuj za darmo.

FTC: Korzystamy z automatycznych linków partnerskich do zarabiania dochodów. Więcej.


Subskrybuj dobrymac.pl na YouTube, aby otrzymywać więcej wiadomości Apple: